آر ال سی

آر ال سی reinforced lightwight concrete panel  به معنی (قطعات سبک بتونی مسلح)  با شبکه ای از میل گردهای عمودی و افقی متصل به یکدیگر مونتاژ می شوند.

ارتفاع طبقه تا 320سانتی متر در ضخامت 7 سانتیمتر و عرض 30 و 33 سانتیمتر ساخته می شود که چهار میل گرد با ضخامت ۸ به صورت طولی و میل گرد های ۶ به صورت عرضی با فواصل ۲۵ سانتیمتر در یک وجه و 70 سانتیمتر در وجه مقابل متصل به میل گرد های عمودی هستند.

پوشش و بدنه دیوار از جنس بتن سبک از ترکیبات گرانول و پلی استایرن و مواد معدنی نسوز و مواد مکمل برای ایجاد استقامت تشکیل شده که هر متر مربع دیوار RCL دارای وزنی معادل 25 الی 30 کیلوگرم است .

دیوار های RCL بعلت موارد ذکر شده از جمله وزن فوقالعاده سبک آن باعث کاهش 10٪ الی 15 ٪ هزینه اسکلت ساختمان به دلیل کاهش ابعاد تیر و ستون و فونداسیون سازه می شود.

دیگر فواید RCL

سرعت بالای نصب پانل های RCL  و کاهش قابل ملاحظه زمان دیوار چینی

کاهش 40٪ از هزینه های نازک کاری و سفت کاری به دلیل حذف مرحله گچ و خاک در بخش داخلی و شات کریت در بخش پیرامونی

بی نیاز بودن به نصب وال پست های عمودی و نعل درگاه درب و پنجره ها در تمام پروژه

مقاومت در برابر زلزله و باد های جانبی و ضربه های سخت و نرم و خمش مطابق نتایج آزمایشات مرکز تحقیقات مسکن و شهر سازی که ضمیمه می باشد

مقاومت در برابر آتش که پس از اعمال حرارت تا1500 درجه سانتیگراد بر روی دیوار به مدت ۲ساعت طرف دیگر پانل همچنان خنک و دست نخورده میماند که از این رو این دیوار عایق بسیار عالی در مقابل حرارت و صوت می باشد

قابلیت اجرای پلاستر سیمان و گچ و نصب کاشی و سرامیک و سنگ بدون هیچ واسطه ای مانند رابیتس و توری فلزی در ابعاد مختلف

قابل اطمینان و قابلیت برش و سوراخ کاری در ابعاد مختلف

افزایش مساحت مفید ساختمان به دلیل ضخامت کم دیوار ها و مناسب برای دیوارهای پیرامونی و داخلی.